I LOVE BEAUTY / Charlotte Torpegaard
Gå til online shoppen
Ilovebeauty tips

Et buket fra Kongens have

Kombinationen af at blomsterne i Kongens have er lige på nippet til at springe ud, og at mors dag er lige om hjørnet gør det oplagt lige at tippe om vores egen parfume – I Love my Garden.

Måske kender du den allerede? Hvis ikke, så lad os endelig fortælle mere.

Parfumen er netop essensen af Kongens Have med noter, du finder rundt omkring i haven. Der er klassiske parfumenoter som roser (selvfølgelig), lavendel og liljer, men der er også æbler fra æbletræerne, noter fra fyrretræerne og duften af våde kviste, når det lige har regnet.

Og så er der de lidt mere usædvanlige noter fra Kongens Køkkenhave, som du måske kender. Kongens Have var oprindeligt Christian IVs private lysthave, der supplerede hoffet med blomster, frugter og grøntsager. Kongens Køkkenhave, som du finder midt i haven, er en hyldest til det, og fra den har vi taget enebær, mynte, selleri og agurk blandt andet.

Med andre ord er I Love my Garden en buket der holder længe – og et bud på en fin gave til en af kvinderne i dit liv. Eller dig selv.

No Comments

    Leave a Reply

    You Might Also Like...